Kredyt hipoteczny – ile czasu trwa uzyskanie?

Obecnie uzyskanie kredytu hipotecznego zajmuje znacznie mniej czasu niż kilka lat temu. Jest bardzo wiele czynników, które mają na to wpływ. Jednym z nich na pewno jest rozwój nowoczesnych technologii i wykorzystywanie narzędzi internetowych przez banki. To przede wszystkim ułatwia obieg informacji i tym samym bardzo często minimalizuje ilość dokumentów czy zaświadczeń, które klient musi przedstawić.

Co jest potrzebne do kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny charakteryzuje fakt, że jest on zobowiązaniem zaciąganym na bardzo długi czas. Jest to kredyt celowy, w tym przypadku kwota przyznanego kredytu ma być bowiem przeznaczona na konkretny cel czyli zakup wskazanej wcześniej nieruchomości. Dlatego starając się o przyznanie kredytu hipotecznego nie można zapominać o zgromadzeniu odpowiednich dokumentów dotyczących właśnie samej nieruchomości. Na pewno do najważniejszych należy przede wszystkim potwierdzenie wartości mieszkania czy domu, co w zależności od jego pochodzenia dokumentuje się w różnorodny sposób. Gdy mowa o nowych budynkach, kupowanych od dewelopera zazwyczaj przekazuje on klientom stosowne dokumenty, respektowane przez banki. Gdy mowa o zakupie nieruchomości z rynku wtórnego banki zazwyczaj wymagają wyceny nieruchomości, zwłaszcza gdy podawana przez klienta wartość jest wyższa od średnich cen rynkowych. Banki sprawdzają także czy nieruchomość która ma być przedmiotem kredytu jest wolna od tak zwanych wad prawnych oraz ewentualnych roszczeń innych podmiotów. Dane takie znajdują się w księdze wieczystej, dlatego zazwyczaj bank wymaga dostępu do niej. Poza dokumentami związanymi z nieruchomością bardzo istotne jest to, aby udokumentować zarobki klienta, wskazujące na jego zdolność kredytową. Obecnie klienci składają zaświadczenia o zarobkach bądź inne dokumenty, wskazane przez bank, co jest uzależnione od tego z jakich źródeł uzyskują dochody.

Kto otrzyma kredyt hipoteczny

Jednym z ważniejszych warunków przyznania kredytu hipotecznego jest przede wszystkim osiąganie odpowiednich dochodów. W przypadku kredytów hipotecznych ich wysokość powinna zapewniać utrzymanie kredytobiorcy i rodzinie. Banki zazwyczaj mają także określone kwoty, które muszą pozostać na utrzymanie jednej osoby po zapłacie raty kredytu. Jeśli klient starający się o kredyt ma inne zobowiązania, wówczas wysokość tych rat również jest odliczana od dochodu. Nie dziwi więc, że większość osób starających się o kredyty hipoteczne stara się spłacić wszystkie poprzednie zobowiązania przed złożeniem wniosku o kredyt na własne mieszkanie. Historie klienta w bazach dłużników banki obecnie sprawdzają samodzielnie, korzystając z Internetu. To znacznie skraca czas potrzebny do rozpatrzenia wniosku. Obecnie zdarza się, iż klienci po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów na decyzje banku muszą czekać zaledwie kilka dni. Skrócenie okresu oczekiwania na decyzję jest jednym z czynników, który ma sprawić że banki przyciągną znacznie więcej klientów. Do zabiegów, które związane są z coraz większą konkurencją zalicza się także obniżanie opłat takich jak oprocentowanie kredytów czy prowizja. Przy kredytach hipotecznych jedną z opłat jest jeszcze marża, której wysokość coraz częściej klienci mogą negocjować indywidualnie z bankiem, aby uzyskać jak najniższą jej wartość. Niektóre banki umożliwiają także negocjowanie wysokości prowizji czy oprocentowania, co tym bardziej skłania klientów do skorzystania z ich oferty. Ponadto informacje na temat ofert czy ich szczegółów można znaleźć w Internecie, aby można było bez problemu je sobie porównać z innymi.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.