« Wkład własny a kredyt… | Strona domowa | Jak umiejętnie analiz… »

Zdolność kredytowa - jak sprawdzić?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego to zobowiązanie na lata. Myśląc o nim mamy z reguły ustaloną kwotę jaką byśmy chcieli otrzymać. Zdarza się jednak czasem tak, że przed podjęciem decyzji chcielibyśmy wiedzieć, czy w ogóle posiadamy zdolność kredytową, która umożliwia zawarcie umowy z bankiem.

Informację taką można uzyskać w banku czy też za pomocą internetowych kalkulatorów kredytowych. Istnieje również możliwość określenia samemu jaką zdolność kredytową posiadamy. Jak to zrobić? Jak ewentualnie poprawić swoją zdolność kredytową?

Informacje niezbędne do określenia zdolności kredytowej

Aby samemu określić zdolność kredytową niezbędne będzie posiadanie kilku informacji. Przede wszystkim musimy określić dochody miesięczne oraz źródło i formę zatrudnienia. To najważniejsze czynniki wpływające na zdolność kredytową.

Kolejnymi czynnikami są wydatki na utrzymanie oraz liczba osób w gospodarstwie domowym. Należy także wziąć pod uwagę inne zobowiązania finansowe, wysokość kredytu i liczbę rat.

Jak samodzielnie określić zdolność kredytową?

Najprostszym sposobem jest określenie jaką kwotę jesteśmy miesięcznie w stanie przeznaczać na spłatę rat. Należy wyznaczyć kwotę najbardziej racjonalnie jak to tylko możliwe. Następnie wybrać okres spłaty, przeważnie banki proponują 4 - 5lat. Kolejnym krokiem będzie pomnożenie ilości rat z kwotą jaką jestesmy w stanie odłożyć miesięcznie.

I tutaj należy także zachować trzeźwy umysł. W tym momencie warto wesprzeć się internetowym kalkulatorem, który pomoże sprawdzić czy nasze obliczenia są dobre. Jeśli tak, można postarać się o kredyt w banku. Jeśli nie, warto obliczyć wszystko za pomocą kalkulatora.

Jest to pomocne narzędzie, w szczególności, że posiada w sobie również oferty różnych banków. Oszczędzi to biegania i załatwiania formalności w placówkach. Jednak, żeby mieć jak największą pewność, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z bankiem, który obliczy nam zdolność kredytową.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Jeśli nasza zdolność kredytowa nie pozwala na uzyskanie kredytu gotówkowego można spróbować ją poprawić. Przede wszystkim warto spłacić wszystkie inne kredyty, które na nas ciążą. Kolejnym krokiem będzie zrezygnowanie z kart kredytowych czy limitów w koncie bankowym.

Stabilne zatrudnienie, szczególnie na czas nieokreślony pozwoli szybciej uzyskać zdolność do zaciągnięcia kredytu. Czasem jednak i to nie wystarczy, gdyż kwota dochodu jest za niska, wtedy jedynym rozwiązaniem będzie zmiana pracy lub praca na dwa etaty, w celu zwiększenia dochodu.

Również ograniczenie wydatków miesięcznych związanych z utrzymaniem się będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, które pomoże uzyskać zgodę na zawarcie umowy kredytowej. Nie chodzi tu o zrezygnowanie z podstawowych dóbr, ale warto czasem odmówić sobie kilku wyjść do kina, teatru, a także obniżyć same koszty paliwa w celu uzyskania zdolności kredytowej.