« Jak najlepiej wyszuka… | Strona domowa | Wkład własny a kredyt… »

Chcesz skorzystać z kredytu samochodowego? Sprawdź swoje obowiązki.

Zakup samochodu wiąże się z wielką euforią ale także napawa nas pewną obawą. Problem pojawia się kiedy nie mamy wystarczająco dużo oszczędności, aby samochód móc zakupić na własny rachunek. Wówczas pozostaje nam skorzystać z kredytu celowego przeznaczonego właśnie na zakup pojazdu. Takim kredytem jest kredyt samochodowy, który pozwoli nam na sfinansowanie kupna każdego pojazdu silnikowego. Możemy więc wykorzystać go to zakupu samochodu, motocykla, skutera, a także maszyn rolniczych czy budowlanych. Na cokolwiek się zdecydujemy, będą na nas ciążyć pewne obowiązki. Sprawdźmy zatem jakie ma prawa kredytobiorca, a jakie bank?

Niezbędne dokumenty.

Na początek bank poprosi o dwa dokumenty potwierdzające tożsamość. Osoba ubiegająca się o kredyt samochodowy wcale nie musi posiadać prawa jazdy, dlatego też bank nie wymaga tego dokumentu. Można tutaj przedstawić dowód osobisty i paszport. Oprócz tego wymagane będzie zaświadczenie o zarobkach, które na wniosek pracownika ma obowiązek wystawić pracodawca. Po wypełnieniu wniosku kredytowego i złożeniu niezbędnych dokumentów bank sprawdzi naszą zdolność i historię kredytową. Po dokładnej analizie poinformuje nas o decyzji czy kredyt został nam przyznany.

Obowiązkowa polisa autocasco.

Przy kredycie samochodowym każdy bank wymaga obowiązkowego wykupu ubezpieczenia autocasco z cesją praw na bank. Kredytobiorca musi więc wykupić zarówno polisę OC jak i AC. Jest to sposób na zabezpieczenie interesów banku. Oznacza to, że w razie uszkodzenia bądź kradzieży samochodu, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na rzecz banku, a nie na rzecz kredytobiorcy. Obowiązkiem kredytobiorcy jest natomiast opłacanie składek ubezpieczenia przez cały okres kredytowania.

Inne zabezpieczenia banku.

Banki często korzystają z dodatkowych zabezpieczeń kredytu. Zaliczymy do nich: weksel in blanco, poręczenie osoby trzeciej, przewłaszczenie albo zastaw rejestrowy. W przypadku przewłaszczenia kredytobiorca musi wnieść wkład własny, wówczas bank nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym samochodu. W takiej sytuacji w depozycie banku pozostaje karta pojazdu. Natomiast zastaw rejestrowy powoduje, że bank wpisany jest do dowodu rejestracyjnego, a zakupiony samochód zostaje wpisany do krajowego rejestru zastawów.

Jeżeli po kupnie samochodu braknie Ci pieniędzy na drobne naprawy to może warto będzie zainwestować w małą chwilówkę na 17bankow.com.