| Strona domowa | Sens sięgnięcia po kr… »

Jakie wskaźniki analizować przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego?


Instytucje finansowe, szczególnie banki detaliczne nie mogą udzielać kredytów gotówkowych w dowolnym momencie i z minimalną analizą ekonomiczną kredytobiorcy. Banki detaliczne działają w oparciu o wysokie standardy prawa bankowego, a także podlegają NBP. Aby skutecznie zaciągnąć zobowiązanie w obecnych warunkach gospodarczych kredytobiorca musi znać przynajmniej podstawy tematyki finansowej. W artykule odkryjesz najpopularniejsze wskaźniki umożliwiające poradzenie sobie przy negocjacjach z doradcą bankowym.

Najważniejsze wskaźniki w aspekcie porównywania kredytów gotówkowych

Zdecydowanie najważniejszym wskaźnikiem jest RRSO. Ten wskaźnik daje pożyczkobiorcy wiedzę o całkowitych kosztach kredytu gotówkowego w przestrzeni rocznej. Na podstawie RRSO porównuje się wszystkie oferty pożyczek krótkoterminowych. Banki detaliczne oraz parabanki podają ten wskaźnik na życzenie klientów, za darmo, bez dodatkowych formalności. Zapisuje się go zazwyczaj małym drukiem w regulaminach lub przy panelach multimedialnych pobierania kredytów gotówkowych. Warto jednak samodzielnie ocenić poprawność wskaźnika RRSO. W niektórych ofertach RRSO nie uwzględnia, np. ubezpieczenia, a to może okazać się długoterminową, finansową pułapką. Świadomy pożyczkobiorca musi monitorować regulaminy kredytów gotówkowych samodzielnie, aby nie narazić się na nieefektywne podpisanie umowy. Możesz również skupić się na wskaźniku rzeczywistego oprocentowania. Wskaźnik rzeczywistego oprocentowania (RO) mówi konkretnie, ile pieniędzy dostaniesz i ile musisz oddać w założonym podczas podpisywania umowy terminie.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?

Dodatkowo przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego, np. w instytucjach pozabankowych wejdź na stronę Komisji Nadzoru Finansowego i zbadaj listę ostrzeżeń. Dzięki takiemu zachowaniu zobaczysz czy podmiot, z którym nawiązujesz dłuższą relację charakteryzuje się uczciwością. Ostatecznie przeanalizuj indywidualną zdolność kredytową. Oceń swoje oszczędności, dochody i porównaj wszystkie elementy z wybranymi ofertami kredytowymi. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem ocenisz czy masz szansę na nawiązanie wartościowej współpracy z pożyczkodawcą. Czy wykorzystasz wskazówki pochodzące z artykułu?