« Co powinienem wziąć p… | Strona domowa | Pożyczki krótko- i dł… »

Na czym polega wiarygodność kredytobiorcy?

Kredytobiorca przed podpisaniem umowy z instytucją finansową (kredytodawcą) powinien bardzo dokładnie przeanalizować sytuację ekonomiczną (finanse osobiste). Wiarygodność kredytobiorcy budowana głównie za pośrednictwem pozytywnej zdolności kredytowej jest kluczem do wynegocjowania możliwie najlepszych warunków spłaty krótko/średnio/długoterminowego zobowiązania. Na czym konkretnie polega budowanie wiarygodności kredytobiorcy w sektorze pożyczkowym? Oto dłuższy poradnik.

Wiarygodność kredytobiorcy to zagadnienie właściwie najważniejsze w sektorze udzielania pożyczek. Kredytodawca posiada zazwyczaj politykę, która ma na celu maksymalne ograniczenie ryzyka współpracy z kredytobiorcami. Do tej polityki zalicza się analiza kredytobiorcy pod względem możliwości spłaty zobowiązania przy danych wskaźnikach ekonomicznych. Na wiarygodność kredytobiorcy składa się kilka punktów. Pierwszy z nich to historia kredytowa, czyli historia spłaty dotychczasowych pożyczek gotówkowych lub innych zobowiązań. Dlaczego historia kredytowa jest taka ważna? Przede wszystkim, dzięki obecności w systemie klienta kredytodawca jest w stanie znacznie szybciej ocenić potencjalną jakość współpracy. Jeżeli kredytobiorca nie figuruje w ogóle w bazie Biura Informacji Kredytowej jest na znacznie gorszej pozycji, co odbija się na negatywnej ocenie. Z tego powodu początkującym kredytobiorcom zaleca się zaciągnięcie nawet kilku niepotrzebnych pożyczek gotówkowych, aby uzyskać wyłącznie terminową spłatę. Oczywiście nie zaciągaj takich pożyczek przed podpisaniem poważniejszej umowy. Coś takiego trzeba wcześniej zaplanować. Taki test jest racjonalny, ponieważ umożliwia przetestowanie budżetu domowego pod obciążeniem raty kredytu gotówkowego. Kolejny punkt budowania wiarygodności to stabilny dochód miesięczny, niekoniecznie wynikający z zatrudnienia. Renta, emerytura, stypendium to narzędzia umożliwiające pozyskanie dodatkowych pieniędzy, ale oczywiście w ograniczonych kwotach.

Im większa wiarygodność kredytobiorcy, tym większa kwota pożyczki gotówkowej do dyspozycji, nawet do poziomu ponad 250 000 złotych. To oczywiście bardzo rzadko spotykana suma, ale na podstawie limitów można ocenić perspektywy współpracy. Kolejny punkt to analiza wydatków na poziomie gospodarstwa domowego. Każdy kredytobiorca powinien dążyć do maksymalizacji przychodów, a jednocześnie do ograniczenia wydatków ze względu na uzyskanie optymalnych warunków spłaty miesięcznych rat zobowiązania. Większość banków detalicznych korzysta aktualnie ze statystyk pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego w celu oceny średnich kosztów życia w danej lokalizacji lub z innych zatwierdzonych odgórnie raportów. Oszustwa we wnioskach kredytowych praktycznie nie występują, ze względu na standaryzację prawną. Kredytobiorca nie powinien również zalegać w bazie Biura Informacji Gospodarczej. Wskazana baza obejmuje zobowiązania pozabankowe, czyli alimenty, rachunki za media, czy za standardowe usługi wykorzystywane w gospodarstwie domowym. Zaległości pozabankowe to także podstawa do odrzucenia wniosku kredytowego. Nie zaleca się składania wniosku kredytowego do kilku instytucji finansowych jednocześnie, ponieważ to zdecydowanie obniża punktację.

Kształtowanie wiarygodności na rynku kredytowym jest bardzo ważne, ponieważ ułatwia szybkie pozyskanie dodatkowych pieniędzy, bez żadnych problemów formalnych, czy potrzeby wnoszenia solidnych zabezpieczeń majątkowych. Czy spełniasz powyższe wymagania związane z oceną wiarygodności kredytobiorcy?