« Dlaczego warto uważać… | Strona domowa | Co sprawia, że kredyt… »

Jak oszczędzić na kredycie?

Kredyt to zobowiązanie, które należy spłacić, oddając bankowi nie tylko pożyczoną sumę, czyli tak zwany kapitał, ale także naliczone od niej odsetki. Ponadto często do kwoty doliczane są różnorodne opłaty, jak na przykład prowizja za udzielenie kredytu czy też wysokość składki ubezpieczeniowej.

Banki zazwyczaj określają oprocentowanie kredytów na podobnym poziomie. Odpowiednie przepisy chronią w tym wypadu konsumentów, którzy zaciągają kredyty i określają maksymalną możliwą wysokość oprocentowania dla kredytów różnego rodzaju. Jednakże obecnie coraz większa ilość banków na rynku sprawia, że każdy z nich stara się przyciągnąć do siebie uwagę jak największej ilości klientów.

Dlatego też oferują klientom wiele różnorodnych ciekawych ofert kredytowych, aby dzięki temu klienci byli jak najbardziej zadowoleni. Jak mowa o kredytach różnego rodzaju, a zwłaszcza kredytach gotówkowych dla klientów bardzo ważne jest to, aby łącznie zapłacić bankowi jak najmniej. W ofertach kredytowych dzisiaj można znaleźć bardzo wiele interesujących opcji, dzięki którym zaciągające takie zobowiązanie osoby mogą oszczędzić znacznie więcej.

Jedną z opcji przy kredycie, która cieszy się zainteresowaniem klientów są tak zwane wakacje kredytowe. Wprawdzie z tego tytułu klienci nie uzyskują zwrotu pieniędzy, jednak przez określony w umowie czas mogą nie płacić rat kredytu, nie mając z tego tytułu konsekwencji w postaci na przykład negatywnych wpisów w BIK. Oczywiście aby skorzystać z takiej oferty trzeba spełnić warunki określone w umowie, często jest to na przykład konieczność regularnego spłacania rat i odpowiednio wczesnego powiadomienia banku o zamiarze skorzystania z takiej możliwości. Inną nowością wśród ofert kredytowych, która jednak staje się z każdym rokiem coraz popularniejsza jest także możliwość uzyskania zwrotu części wpłaconych odsetek. Tutaj zazwyczaj najważniejszym wymogiem jest przede wszystkim terminowe spłacanie rat. Po określonym czasie klientowi zwracane są pieniądze w określonej wysokości, zazwyczaj jest to niewielki procent od sumy wpłaconych przez ten czas odsetek. Dodatkowo oszczędzić można na opłatach związanych z uzyskaniem kredytu. Zerowa prowizja lub obniżona do jak najmniejszej wysokości czy brak opłat za rozpatrzenie wniosku - to tylko niektóre z możliwości, które znacznie zmniejszają koszt kredytu do spłaty.