« Kredyt gotówkowy to c… | Strona domowa | Jak oszczędzić na kre… »

Dlaczego warto uważać na zabezpieczenie kredytu?

Najtańszy kredyt gotówkowy to łakomy kąsek dla kredytobiorców, którzy szukają najtańszego i łatwo dostepnego kredytu. Według obserwacji zachowań klientów banków komercyjnych i firm pożyczkowych przeciętny kredytobiorca jest zainteresowany najszybszym dopełnieniem formalności. Zaciąganie kredytu gotówkowego wynika najczęściej z pilnej potrzeby uzupełnienia budżetu domowego. W umowach kredytowych dochodzi do zabezpieczenia warunków spłaty zobowiązania. Na co uważać przy dopełnianiu formalności z kredytodawcami?

Zasady dotyczące zabezpieczania kredytów

Standardowo zabezpieczenie kredytów charakteryzuje się wartością wyższą od kwoty samego zobowiązania po dodaniu oprocentowania nominalnego i wszystkich kosztów dodatkowych. Można zatem zauważyć, że wartość zabezpieczenia rośnie wraz z podnoszeniem kwoty kredytu gotówkowego. Przy drobnych wypłatach rzędu 1000 – 2000 złotych stosuje się minimalne zabezpieczenia. Często wystarczy stabilna sytuacja dochodowa i podpisanie oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji komorniczej. Przy dłuższych kredytach pojawia się duży problem utraty wartości podstawowego zabezpieczenia. Banki komercyjne w takiej sytuacji proszą klientów o wprowadzenie nowych form ochrony, co wywołuje dość duże konsekwencje ekonomiczne. Bardzo trudno utrzymać jednolity kredyt długoterminowy bez dopełnienia dodatkowych formalności. Kredyt inaczej zabezpiecza się u klientów indywidualnych, a nieco inaczej w dużych spółkach prawa handlowego. Klient indywidualny odpowiada z reguły całym majątkiem (zabezpieczenia osobiste), natomiast spółka prawa handlowego wyłącznie do konkretnego kapitału. Dobra zasada to współmierne zabezpieczenie kredytu. Zbyt duże zabezpieczenie to podejrzana, najczęściej lichwiarska praktyka, gdzie klient po prostu traci. Czasami możesz wykorzystać do zabezpieczenia kredytu jedynie część nieruchomości, a nie całość. To dobra praktyka, jeżeli masz na co dzień średnią zdolność kredytową, a jednocześnie posiadasz rozbudowany majątek trwały. W ten sposób bez problemu optymalizujesz podstawowe wartości zobowiązania.

Lektura dodatkowa dotycząca zabezpieczeń kredytu

O zabezpieczeniach kredytu możesz poczytać również w prawie bankowym. Zobaczysz, w jaki sposób funkcjonuje faktycznie bank komercyjny.