« Kredyt w parabanku, p… | Strona domowa | Dlaczego warto uważać… »

Kredyt gotówkowy to coraz mniejsze ryzyko

Oferta kredytów gotówkowych na rynku krajowym robi wrażenie. Kredytobiorca korzysta z usług banków detalicznych, instytucji pozabankowych, niezależnych pośredników połączonych z bazami inwestorów indywidualnych, a także z sektorem pożyczek społecznościowych. Nie ma też problemu, aby kształtować umowy pożyczkowe elastycznie na gruncie norm kodeksu cywilnego. Kredyt gotówkowy to coraz mniejsze ryzyko dla kredytobiorcy, szczególnie po aktualizacji najważniejszych przepisów branżowych. W artykule ocenisz, czy umowy o kredyt gotówkowy charakteryzują się coraz większym bezpieczeństwem.

Czynniki zmniejszenia ryzyka na rynku kredytowym

Klient rynku kredytowego przed podpisaniem umowy otrzymuje wszystkie informacje o kosztach podstawowych i pozaodsetkowych. Kredytobiorca akceptuje regulamin obsługi klienta, formularz informacyjny, a także wniosek kredytowy ze szczegółowymi danymi o zobowiązaniu. Przekazywanie informacji o warunkach udzielenia kredytu gotówkowego to jeden z najważniejszych obowiązków kredytodawców. Najważniejsza ustawa odnosząca się do zagadnienia to ustawa o kredycie konsumenckim, a także coraz popularniejsza ustawa antylichwiarska. Pełna informacja o kredycie gotówkowym zapobiega podpisywanie tzw. lichwiarskich zobowiązań. Kolejny czynnik zwiększenia bezpieczeństwa na rynku kredytowym dotyczy rozwoju nowych norm prawnych związanych głównie z ograniczeniem kosztów pozaodsetkowych. Na podstawie ustawy antylichwiarskiej parabank aktualnie nie ma prawa doprowadzić do sytuacji, gdzie koszty zobowiązania przekraczają kwotę pożyczki na poziomie ponad 100%. Poprawia się też rozumienie przepisów przez konsumentów. Rynek kredytowy zdominowało pokolenie Y, najczęściej kredytobiorcy ze stabilnymi, jednak stosunkowo niskimi zarobkami. Popularne kwoty pożyczek to 500 – 2000 złotych (przedział), co umożliwia ograniczenie ryzyka dla budżetu gospodarstwa domowego. Jeszcze kilka lat temu parabanki obsługiwały w większości tzw. wykluczonych finansowo, klientów z zajęciami komorniczymi, bezrobotnych o podejrzanych źródłach dochodu, firmy bez zdolności kredytowej. Rynek kredytowy zyskał również zainteresowanie Ministerstwa Sprawiedliwości, a także Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzisiaj przekazanie poważnych spraw dotyczących lichwiarskich zobowiązań nie jest trudne. Wystarczy zgłoszenie do lokalnego rzecznika praw konsumenta, czy wysłanie pisma do Komisji Nadzoru Finansowego. Podejrzane instytucje pozabankowe ocenisz błyskawicznie na łamach serwisu KNF (lista ostrzeżeń). Każdy kredytobiorca rozwiąże umowę o kredyt gotówkowy w ustawowym, dwutygodniowym terminie, bez żadnych wyjaśnień. Ważny czynnik bezpieczeństwa działania na rynku kredytowym to możliwość szybkiego porównywania ofert pożyczek krótkoterminowych za pośrednictwem multimedialnych narzędzi. W bezpłatnych porównywarkach wyróżnia się przede wszystkim wskaźnik rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). Uczciwość na rynku kredytowym jest promowana naturalnie większym zainteresowaniem kredytobiorców, co odbija się pozytywnie na wyniku ekonomicznym firmy pożyczkowej.

Bezpieczeństwo w kredytach gotówkowych to priorytet

Nawet droższy, ale maksymalnie bezpieczny kredyt wzbudza duże zainteresowanie. Rozwój prawny branży kredytowej, większe zainteresowanie Ministerstwa Sprawiedliwości pod względem aktualizacji ustawy antylichwiarskiej, rozpatrywanie podejrzanych spraw na korzyść kredytobiorców to tylko niektóre z najważniejszych elementów, które pozytywnie wpływają na korzystanie z oferty pożyczek krótkoterminowych.